-
Czy każdy rolnik musi wykupić ubezpieczenie OC?
25/10/2020 grawertop 0
W zdecydowanej większości przypadków, rolnicy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Oznacza to, iż są obowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC dla swojego gospodarstwa, oraz ubezpieczenia swoich zabudowań gospodarczych. Kwestie te są szczegółowo uregulowane w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 473 z późn. zm.). Wynika z niej jasno, jakie przesłanki należy spełnić aby podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Pozostali rolnicy, nie spełniający tego typu przesłanek, wcale nie pozostają jednak poza systemem ubezpieczeń. Oni także mogą skorzystać z tego typu ochrony swojego gospodarstwa, ale tylko i wyłącznie dobrowolnie.
Dobrowolne ubezpieczenie rolników.
Wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia to zupełnie odrębna historia, do gospodarstw nie spełniających ustawowych przesłanek do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami. Niemniej jednak, każdy rolnik ma prawo do ubezpieczenia. jest to po prostu dobrowolne ubezpieczenie rolników, które zagwarantuje mu odpowiednio wysoki poziom ochrony w wypadku różnorodnych zdarzeń losowych. Najważniejsze dwie formy ubezpieczeń rolniczych to:
- Ubezpieczenie OC rolnika – czyli ubezpieczenie, które zabezpiecza gospodarstwo na wypadek wyrządzenia szkód na rzecz osób trzecich, podczas działań związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Obejmuje nie tylko samego rolnika, ale całe gospodarstwo, a więc także członków rodziny oraz inne osoby zatrudnione w gospodarstwie lub wykonujące na jego rzecz pracę. Ważne tutaj jest to, iż pod to ubezpieczenie OC podlegają także rolnicze pojazdy samobieżne, czyli na przykład kombajn. Dzięki temu, rolnik nie musi dla tych pojazdów wykupywać ubezpieczenia OC w zgodzie z prawem o ruchu drogowym.
- Ubezpieczenie zabudowań gospodarczych – to ochrona przed ewentualnymi skutkami zdarzeń losowych, w wyniku których ucierpieć może sam rolnik. Chodzi tutaj głównie o kwestie takie jak powodzie, huragany, pożary, podtopienia i inne zdarzenia wywoływane z przyczyn naturalnych. Co ciekawe w grupie zdarzeń podlegających ubezpieczeniu jest także upadek statku powietrznego.
Pozostałe ubezpieczenia rolnicze
Oczywiście każde gospodarstwo rolne może także wykorzystać inne pakiety ochrony ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach także obowiązkowe nawet dla gospodarstw nie spełniających przesłanek przytoczonej ustawy. Chodzi tutaj na przykład o konieczność ubezpieczenia co najmniej 50% swoich upraw rolnych w przypadku korzystania z unijnych dopłat obszarowych. Poza tym trzeba także pamiętać o ubezpieczeniu OC dla pozostałych pojazdów rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie, w zgodzie z prawem o ruchu drogowym.
Mamy tutaj więc do czynienia z dość sporą ilością obowiązkowych oraz dobrowolnych ubezpieczeń dla rolników. Dzięki temu też, mają oni możliwość dość dobrze chronić siebie oraz swoje gospodarstwa przed różnorodnymi wypadkami oraz zdarzeniami losowymi.
Categories: Rolnictwo
Tagi: dobrowolne OC dla rolnika, obowiązkowe OC rolnika, obowiązkowe rolnicze ubezpieczenia, OC gospodarstw rolnych, ubezpieczenie rolne, ubezpieczenie rolnicze
Opakowania z plastiku i ich użyteczność. Samonastawne łożyska kulkowe
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta