-
Ekologiczne pompy ciepła a efektywność ogrzewania domu jednorodzinnego.
11/09/2019 grawertop 0
Ekologia w ostatnim czasie jest coraz bardziej istotnym aspektem naszej codzienności. Biorąc pod uwagę fakt, iż przez wiele ostatnich lat, doprowadziliśmy do znacznego zanieczyszczenia środowiska, widmo katastrofy klimatycznej wisi nad nami coraz wyraźniej. Należy tutaj więc podjąć wszelkie możliwe starania do tego, aby ostatecznie zlikwidować wszystkie źródła zanieczyszczenia atmosfery naszej planety, a przede wszystkim emisję dwutlenku węgla, który w tym przypadku jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ocieplanie naszego klimatu. Rozwiązaniem mogą się okazać nowoczesne i w pełni ekologiczne pompy ciepła, które gwarantują nam dobrą alternatywę dla kotłów grzewczych na paliwa stałe.
Czym są pompy ciepła i jak działają?
Pompy ciepła to bardzo nowoczesne urządzenia, które zapewniają nam możliwość ogrzewania naszych domów, bez konieczności wydalania do atmosfery olbrzymich ilości dwutlenku węgla. Podstawowym rozwiązaniem zastosowanym w pompach ciepła, jest fakt, iż zero stopni Celsjusza nie oznacza jeszcze braku ciepła. W zasadzie to z tego zawsze jeszcze możemy wyciągnąć jakieś ciepło. Generalnie pompy ciepła Andrychów możemy tutaj podzielić na dwa typy, a będą to pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Każdy z tych typów ma swoje specyficzne wady oraz zalety.
- Pompy ciepła powietrzne – charakteryzują się przede wszystkim niskim kosztem produkcji, co należy uznać za niewątpliwą zaletę w zastosowaniu w budownictwie mieszkaniowym. Jednakże tutaj dochodzi do pozyskiwania ciepła z otaczającej nas atmosfery, a ta charakteryzuje się zmienną temperaturą. Skutkiem tego trudno jest przewidzieć warunki pracy takiej pompy. Przekłada się to także na fakt, iż przy zbyt niskich temperaturach otoczenia, niestety, pompa ciepła nie jest wystarczająco wydajna.
- Pompy ciepła gruntowe – tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której czynnik grzewczy wstępnie ogrzewany jest w gruncie, gdzie temperatura będzie zawsze stała. Już poniżej jednego metra pod powierzchnią ziemi będziemy mieć temperatura dodatnią powyżej jednego stopnia. Im głębiej zejdziemy tym wyższą temperaturę uda nam się osiągnąć. Wadą jest jednakże stosunkowo duży koszt wykonania i montażu, bowiem trzeba tutaj przeprowadzić niezbędne odwierty głębinowe.
Czy warto więc inwestować w pompy ciepła?
To oczywiście jest uzależnione od wielu innych czynników. Główną kwestią będzie zapotrzebowanie energetycznego naszego domu. Im jest ono niższe, tym bardziej rośnie sensowność inwestycji w pompy ciepła Żywiec. Stare budynki po prostu nie będą się w tym przypadku absolutnie sprawdzać. Pompa ciepła musiałaby być ogromnej mocy, a koszty jej eksploatacji byłyby zbyt wysokie. W budynkach nowoczesnych natomiast, dobrze izolowanych i ocieplonych, byłoby to rozwiązaniem bardzo korzystnym, które warto przeanalizować. Może się bowiem przyczynić do wzrostu komfortu użytkowania budynku, do zapewnienia niższych kosztów i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Szczególnie ta ostatni kwestia powinna być dla nas obecnie wyjątkowo istotna.
Categories: Instalacje
Tagi: ekologia, instalacje, instalacje sanitarne, ogrzewanie
Obniżanie poziomu wód gruntowych przy zastosowaniu instalacji igłofiltrowej. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed komarami i insektami na polowaniu?
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta