-
Gdzie stosowane są maty przeciwerozyjne?
27/07/2020 grawertop 0
Maty przeciwerozyjne to jeden z bardziej ciekawych przykładów materiałów geosyntetycznych, wykorzystywanych we współczesnym budownictwie inżynieryjnym. Celem ich zastosowania, jest zatrzymanie naturalnej erozji na wszelkiego rodzaju stromych skarpach, czy też nasypach budowlanych, które wskutek działania opadów atmosferycznych czy też wiatru, mogłyby z biegiem czasu całkowicie zniknąć. Oczywiście powodów stosowania mat przeciwerozyjnych jest jeszcze kilka, i warto sobie je wszystkie wyszczególnić.
Kiedy stosować maty przeciwerozyjne?
Jak sama nazwa wskazuje, maty przeciwerozyjne mają za zadanie zabezpieczyć dany rodzaj terenu, w szczególności konstrukcję gruntową przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Z tego typu sytuacjami możemy się spotkać najczęściej w przypadku budownictwa drogowego oraz kolejowego. Wzdłuż dróg, autostrad, czy też torowisk kolejowych, bardzo często pojawiają się sztuczne nasypy, które mają za zadanie chronić trasę, oraz w pewnym zakresie wytłumiać hałasy dobiegające od strony drogi. Istotne jest także to, iż często, nowo powstające drogi czy też linie kolejowe, przecinają naturalne pagórki i wzniesienia, skutkiem czego po obydwu ich stronach powstają skarpy i osuwiska, podatne na opady deszczu czy też intensywne podmuchy wiatru. Wskutek ich działania, grunt będzie się osuwać w dół, co może prowadzić do zamulania infrastruktury otaczającej drogę czy też torowisko.
Wobec tego też, należy tutaj zastosować odpowiednio dobrany maty przeciwerozyjne, których podstawowym zadaniem będzie zatrzymanie procesu erozji, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Jest to bowiem rozwiązaniem optymalnym, które pozwoli na zabezpieczenie infrastruktury przed działaniem warunków atmosferycznych w wymiarze długoterminowym.
Jak zbudowane są maty przeciwerozyjne?
W kwestii konstrukcyjnej, maty przeciwerozyjne, to najczęściej przestrzenna struktura, dodatkowo wzmocniona geosiatką, co pozwala na zwiększenie trwałości całego geokompozytu. Bardzo często, maty przeciwerozyjne, montowane są w przypowierzchniowej warstwie gruntu, na głębokości do kilku centymetrów, gdzie zapewniają przytrzymanie humusu oraz drobnej roślinności, do czasu jej prawidłowego ukorzenienia się.
Wyróżniamy maty o różnej konstrukcji materiałowej. Najpopularniejsze są tutaj maty przeciwerozyjne Polymat, które gwarantują bardzo dobre warunki zabezpieczenia skarp i ostro nachylonych brzegów przed erozja gleby. Niemniej jednak znajdziemy w zastosowaniu także geomaty, wykonywane na przykład z włókien kokosowych, które ulegają biodegradacji, stanowiąc jednocześnie naturalny nawóz dla wzrastającej roślinności.
W każdym razie, maty przeciwerozyjne stanowią bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach, toteż ich zastosowanie okazuje się być obecnie bardzo szerokie.
Categories: Budownictwo
Czy warto decydować się na ogrzewanie kanałowe? Jak tanio kupić dobrą odzież myśliwską?
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta