-
Geosyntetyki do wzmocnienia podłoża.
28/02/2019 grawertop 0
Przemysł budowlany na dzień dzisiejszy staje się coraz bardziej zaawansowany technologicznie. Pojawiają się zupełnie nowe materiały, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności i trwałości realizowanych konstrukcji. Obecnie, najbardziej ciekawym rozwiązaniem, głównie w budownictwie drogowym i technicznym są materiały geosyntetyczne. Będą one wykorzystywane głównie do wzmacniania struktury gruntu, czy też podbudowy drogowej oraz kolejowej. Oczywiście jest to tylko i wyłącznie podstawowe zastosowanie. Geosyntetyki bowiem znajdują o wiele szersze zastosowanie. Jest ich także stosunkowo dużo typów i rodzajów o różnym przeznaczeniu. Dlatego też, trzeba sobie wiedzę na ich temat niejako usystematyzować.
Rodzaje stosowanych geosyntetyków.
Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, iż geosyntetyki będą występować w bardzo wielu odmianach i rodzajach. Każdy z nich będzie charakteryzować się innymi parametrami technicznymi oraz właściwościami. Wobec tego tez, każdy z nich będzie przeznaczony do odmiennych zastosowań. Obecnie na rynku znajdziemy następujące geosyntetyki o poszczególnych zastosowaniach:
- Geosiatki – wykorzystywane do wzmacniania, stabilizacji i zbrojenia gruntu, czy też podbudowy
- Maty antyerozyjne – wykorzystywane do stabilizacji warstw gruntu na zboczach, w celu zabezpieczenia ich przed wypłukiwaniem do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności
- Geotkaniny, geowłókniny – wykorzystywane w budownictwie, głównie w charakterze materiału filtracyjnego.
- Geokraty – stosowane do zbrojeń gruntów
- Geokompozyty – będące połączeniem kilku geosyntetyków w celu wykorzystania ich właściwości.
Oczywiście jest to klasyfikacja podstawowa, bowiem obecnie znajdziemy o wiele więcej materiałów geosyntetycznych, które sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach. Niemniej jednak jest to klasyfikacja obowiązująca i warto ją znać. Pozwala bowiem na skuteczny dobór poszczególnych typów geosyntetyków, do konkretnych zastosowań.
Geosyntetyki a jakość ich wykonania.
Bardzo istotną kwestią, której należy także poświęcić odpowiednią ilość uwagi, jest jakość wykonania poszczególnych materiałów geosyntetycznych. Musimy pamiętać, iż nie każda oferta geosyntetyków do wzmocnienia podłoża będzie tak samo korzystna dla przedsiębiorstw. W końcu każdy dostawca, będzie sprowadzać geosyntetyki od innych producentów. Każdy producent zaś, będzie wykorzystywać inne materiały i technologie. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż geosyntetyki to materiały wykonywane z włókien poliestrowych, polipropylenowych, czy też polietylenowych. Są to więc materiały syntetyczne, sztuczne, które powstają w określonym procesie. Największe różnice będą pojawiać się w kwestii ich łączenia ze sobą. To właśnie sposób wytwarzania poszczególnych geosyntetyków z konkretnego rodzaju włókien syntetycznych, będzie przekładać się na ich właściwości i parametry techniczne. Warto tutaj więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, który z dostawców gwarantuje najlepsze warunki, a dopiero potem wybierać konkretne już geosyntetyki.
Categories: Budownictwo
Stal martenzytyczna – co powinieneś wiedzieć Zioła na alergię, czyli leczenie alergii olejem z czarnuszki
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta