-
Krótkowzroczność – objawy
27/08/2019 grawertop 0
Krótkowzroczność, określana również jako miopia, jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku w populacji. Wynika z tego, że promienie docierające do oka skupiają się przed siatkówką, a nie na niej tak, jak ma to miejsce w przypadku zdrowych osób. Ta nieprawidłowość powoduje, że pacjenci krótkowzroczni lepiej widzą przedmioty znajdujące się blisko nich, gorzej natomiast obiekty oddalone. Jak jeszcze objawia się krótkowzroczność oraz jakie są jej przyczyny?
Symptomy choroby
Jak wspomniano wcześniej pacjenci, u których diagnozuje się tę wadę wzroku słabiej widzą przedmioty i osoby znajdujące się od nich w znacznej odległości. Obraz jest wtedy mniej ostry albo rozmazany. Najczęściej przekonują się o tej dysfunkcji, gdy próbują coś przeczytać, ale sprawia im to trudność. Charakterystyczne jest również przybliżanie książek, gazet lub innych przedmiotów, by wyostrzyć widzenie. Objawy są identyczne u osób dorosłych i dzieci. Ta ostatnia grupa próbuje jednak zwiększyć efektywność narządu wzroku poprzez mrużenie oczu. Niestety krótkowzroczność utrudnia wiele codziennych zajęć, jak i uprawianie sportów oraz prowadzenie pojazdów. Przejawia się również bólem głowy, który występuje na skutek prób akomodacji oka. Pacjenci odczuwają również ogólne zmęczenie, jak i bóle oraz zmęczenie gałek ocznych.
Przyczyny krótkowzroczności
Specjaliści uznają, że przyczyną wady jest nieprawidłowa budowa oka. Elementy optyczne są wypukłe, co powoduje, że docierające do siatkówki promienie równoległe zatrzymują się przed nią. O tym zjawisku mówi się, że układ optyczny narządu wzroku jest zbyt mocny w stosunku do jego naturalnych predyspozycji. Krótkowzroczność pojawia się niezależnie od wieku. Diagnozowana jest u małych dzieci, a jej nasilenie występuje przede wszystkim w okresie dojrzewania. Mówi się o tym, że może mieć podłoże genetyczne, a posiadanie wady przez choćby jednego z rodziców, zwiększa prawdopodobieństwo jej występowania u dziecka. Ryzyko wzrasta także podczas regularnego skupiania wzroku w jednym miejscu (np. na wyświetlaczu laptopa lub telefonu). Ponadto wyróżnia się trzy rodzaje krótkowzroczności: osiową, krzywiznową oraz refrakcyjną, a także taką samą liczbę stopni nasilenia, które klasyfikujemy w dioptriach ze znakiem ujemnym. Mowa o słabym nasileniu(do -3 dioptrii), średnim (od -3 do -7) oraz dużym (poniżej -7). Przy słabej krótkowzroczności okulary ani soczewki kontaktowe Acuvue nie są wymagane, natomiast należy z nich korzystać przy średniej oraz dużej wadzie.
Categories: Zdrowie
Tagi: krótkowzroczność
Manekiny całopostaciowe, czy packshot? Który rodzaj sprawdzi się u Ciebie? Objawy suchej skóry
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta