-
Ładowanie baterii trakcyjnych a bezpieczeństwo.
23/09/2020 grawertop 0
Wszelkiego rodzaju obiekty magazynowe i produkcyjne, szczególnie te większe, w celu podniesienia efektywności pracy, wykorzystują wózki widłowe, jako narzędzia logistycznego. Usprawniają one znacznie proces transportu wewnętrznego na obiekcie. W związku z tym też, ich posiadanie w pewnych okolicznościach staje się wręcz koniecznością. Jako, że pracować będą one na obiekcie zamkniętym, trudno sobie wyobrazić, aby były to wózki widłowe gazowe, czy też spalinowe. W tym przypadku muszą to być wózki elektryczne. Aby jednak ich eksploatacja była jak najbardziej efektywna, należy dysponować możliwością samodzielnego ładowania baterii trakcyjnych do wózków. To zaś wymaga przygotowania odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni, która zagwarantuje bezpieczne warunki ładowania akumulatorów.
Odrębne pomieszczenie akumulatorowni.
Jednym z kluczowych aspektów będzie tutaj zadbanie o to, aby ładowanie akumulatorów odbywało się w odrębnym pomieszczeniu. Dzięki temu, będzie możliwe zadbanie o dopilnowanie wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem. Tym bardziej, iż podczas ładowania baterii kwasowo ołowiowych, czyli tych, które są obecnie najbardziej spopularyzowane, może dochodzić do wydzielania się wodoru. W wyniku na przykład pęknięcia obudowy akumulatora z przegrzania podczas awarii prostownika, który nie odłączy zasilania przy pełnym naładowaniu akumulatora. W takich sytuacjach, dochodzi do wydzielania się wodoru, a jak powszechnie wiadomo, jest to gaz wysoko łatwopalny. Po zmieszaniu się zaś z tlenem, czyli z powietrzem atmosferycznym, tworzy mieszanką wybuchową. Dlatego też, w procesie ładowania baterii trakcyjnych do wózków widłowych, należy przede wszystkim zadbać o możliwość wychwytywania nadmiernego stężenia wodoru. Tylko w taki sposób będzie można uniknąć ewentualnych zagrożeń z tym związanych.
Skuteczna detekcja wodoru.
Jeśli więc zadbamy o odrębne pomieszczenie dla potrzeb ładowania baterii trakcyjnych, należy jeszcze je prawidłowo przygotować do tego procesu. Przede wszystkim, w pomieszczeniu musi być możliwa skuteczna detekcja wodoru. Realizowana jest ona poprzez montaż odpowiednich czujników połączonych do głównej centrali alarmowej, która regulują pracą całego pomieszczenia w przypadku wychwycenia zagrożenia pożarowego lub wybuchowego.
W razie stwierdzenia przez centralę alarmowa nagłego wzrostu stężenia wodoru wewnątrz pomieszczenia, uruchamiane będą natychmiast niezbędne procedury alarmowe. Oczywiście uruchamia się sygnalizacja wizualna i dźwiękowa, aby pracownicy obiektu mieli świadomość zagrożenia i ewakuowali się z obiektu. Jednocześnie uruchamiane są wszystkie systemy wentylacyjne, oraz odcinany jest dopływ prądu do prostowników i oświetlenia, aby nie doprowadzić do zainicjowania wybuchu wodoru.
Tego typu procedury pozwalają na praktycznie w stu procentach zabezpieczenie przed zagrożeniami wybuchowymi oraz pożarowymi w przypadku jakichkolwiek wypadków związanych z ładowaniem akumulatorów kwasowo ołowiowych.
Categories: Przemysł
Tagi: akumulatorownia, akumulatorownie, realizacje akumulatorowni
Czy domowa uprawa Różaneczników jest trudna? Leczenie jesiennego przeziębienia.
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta