-
Obowiązkowa polisa ubezpieczenia rolniczego.
12/12/2018 grawertop 0
Każdy rolnik prowadzący gospodarstw rolne o powierzchni upraw przekraczającej 1 ha, powinien posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Będą one zabezpieczeniem dla większych gospodarstw, co w praktyce przekłada się na zabezpieczenie całego sektora rolnego w kraju. Dzięki tego typu obowiązkowi ubezpieczeń rolnych, w razie zaistnienia jakichkolwiek sytuacji krytycznych, większe gospodarstwa będą zabezpieczone. Mniejsze z kolei mogą także zawsze skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, aczkolwiek nie będzie ona w ich przypadku przymusem.
Podstawa prawna
Jeśli chodzi o podstawę prawną takiego stanu rzeczy to jest nią: Ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.). W jej tekście znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami rolnymi. Warto więc zajrzeć do tekstu źródłowego, oraz treści samej ustawy. Niezbędne informacja i nawiązania znajdziemy pod tym adresem: https://cdr.gov.pl/57-aktualnoci/cdr-informuje/2133-ubezpieczenia-w-rolnictwie-2017-r. Jest to co prawda informacja jeszcze zeszłoroczna, niemniej jednak w obecnym roku zbyt wiele zmian w tym zakresie nie ma. Zresztą z cała pewnością niebawem pojawią się także świeże informacje już z uwzględnionymi ewentualnymi zmianami dotyczącymi obecnego roku.
Jakie ubezpieczenia należy wykupić.
Zgodnie z zapisami ustawy, każdy rolnik podlegający pod jej zapisy będzie musiał wykupić obowiązkowe ubezpieczenia rolnica. Typowa, pełna polisa ubezpieczenia rolniczego będzie składać się z kilku ubezpieczeń. Poniżej prezentujemy kompletną ich listę.
- OC gospodarstwa rolnego – jest ubezpieczeniem zapewniającym bezpieczeństwo na wypadek konieczności wypłat odszkodowań dla osób trzecich, poszkodowanych w toku prowadzenia gospodarstwa.
- Ubezpieczenie budynków rolnych – będące zabezpieczeniem zabudowań gospodarczych na wypadek zdarzeń losowych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji takich jak powódź, gradobicie, ulewy, huragany, pożary, uderzenia piorunów.
- Ubezpieczenie OC pojazdów rolnych – będzie dotyczyć wszystkich rolników, którzy posiadają jakiekolwiek pojazdy rolne. Wynika to z faktu, iż będą one także eksploatowane na drogach publicznych, a co za tym idzie, mogą brać udział w zdarzeniach drogowych z udziałem pojazdów samochodowych.
- Ubezpieczenie upraw rolnych – obowiązkowe będzie jedynie dla tych rolników, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie. W takich przypadkach będą oni obowiązani do ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw.
Widzimy więc, iż mamy tutaj do czynienia z czterema różnymi ubezpieczeniami rolniczymi. Z tego tylko dwa będą obowiązkowe w wyniku wspomnianej wyżej ustawy. Pozostałe dwa będą obowiązkiem w innych aspektach prawnych. Warto posiadać tego typu wiedzę. Szczególnie jeśli jest się rolnikiem, lub zamierza się zacząć prowadzić gospodarstwo rolne.
Categories: Rolnictwo
Tagi: dobrowolne OC dla rolnika, obowiązkowe OC rolnika, obowiązkowe rolnicze ubezpieczenia, OC gospodarstw rolnych, ubezpieczenie rolne, ubezpieczenie rolnicze
Jak spłacić dużą ilość zaciągniętych chwilówek? Oprawa muzyczna imprezy weselnej.
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta