-
Wybór ubezpieczenia rolniczego.
19/04/2020 grawertop 0
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się oczywiście z korzyściami, związanymi przede wszystkim z dostępem do świeżych warzyw i owoców. Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę, iż poza tym, mamy tutaj do czynienia także z codzienną ciężką pracą, oraz licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest obowiązek wykupienia polis ubezpieczenia rolniczego. Dotyczy on co prawda nie wszystkich rolników, choć jeśli dobrze się przyjrzeć, to praktycznie na każdym z gospodarstw jakiś obowiązek ubezpieczeniowy ciąży. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, bowiem dzięki tej, podstawowej wiedzy, możemy skutecznie i efektywnie wejść w działalność rolniczą, z góry wiedząc, jakie czekają na nas obowiązku.
Co dalej w tekście?
Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Kto podlega? Podstawa prawna.
Wszystkie kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami rolniczymi uregulowane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Z tekstu ustawy, można przede wszystkim wyczytać, iż pod obowiązkowe ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego podlegają rolnicy spełniają następujące przesłanki:
- Prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni areałów uprawnych przekraczającej 1 hektar
- W całości, lub przynajmniej w części podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Spełniając te przesłanki, rolnik jest obwiązany wykupić niezbędne polisy ubezpieczenia najpóźniej w dniu objęcia gospodarstwa rolnego we władanie. Poza tym jednak, trzeba tutaj pamiętać, iż rolnicy muszą wykupić także wiele innych ubezpieczeń, aby gospodarstwo mogło działać zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.
Pozostałe ubezpieczenia dla rolników.
Poza wspomnianym ubezpieczeniem OC gospodarstwa rolnego, trzeba także liczyć się z koniecznością wykupienia dodatkowych trzech ubezpieczeń, aczkolwiek nie każdy rolnik będzie zobowiązany do ich wykupienia. Najważniejsze polisy, które należy brać pod uwagę to:
- Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – obowiązuje bez wyjątku wszystkich rolników, którzy dysponują pojazdami mechanicznymi, poruszającymi się po drogach publicznych.
- Ubezpieczenie budynków gospodarczych – niezbędne dla rolników, podlegających pod przepisy wspomnianej powyżej ustawy
- Ubezpieczenie upraw rolnych – niezbędne w przypadku gospodarstw korzystających z dopłat bezpośrednich. W takim przypadku należy ubezpieczyć, co najmniej 50% posiadanych upraw.
Wybór właściwych ubezpieczeń.
Oczywiście każdy z obowiązanych do wykupienia polis, będzie automatycznie szukać jak najtańsze OC rolnika, aby wykupić niezbędne ubezpieczenia w jak najbardziej korzystnych cenach. Jest to oczywiście normalne, bowiem każdy wolałby obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze wykupić w jak najniższej cenie. Trzeba się jednak zawsze zastanowić, czy dana polisa w pełni odzwierciedla nasze potrzeby, wynikające z profilu działalności rolniczej. Dopiero wtedy można podejmować decyzje o ewentualnym jej wykupieniu.
Categories: Rolnictwo
Tagi: obowiązkowe ubezpieczenia rolników, ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach rolniczych
Czy warto wybrać się trekking wokół Mont Blanc? Jak zaoszczędzić na prądzie?
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta