-
Jak korzystać z magazynu konsygnacyjnego?
29/10/2016 grawertop 0
Magazyny konsygnacyjne to specjalna odmiana magazynu stworzona przede wszystkim z Myśla o optymalizacji kosztów prowadzenia firm produkcyjnych, które w produkcji wykorzystują materiały, surowce i produkty pozyskiwane od dostawców z innych państw UE. Wiadomo iż prowadząc działalność w oparciu o VAT UE, to nabywca towarów odprowadza podatek VAT, toteż każdy zakup surowcowy będzie tutaj obłożony dodatkowym kosztem opłaty podatku VAT w wysokości 23%. Wystarczy teraz zakupi towaru za 100000 EUR i policzyć ile dodatkowo trzeba będzie znaleźć środków na odprowadzenie podatku do fiskusa.
Podatku VAT nie trzeba płacić od razu.
Okazuje się jednak iż powstały magazyny konsygnacyjne, które pozwalają nam na zakupienie dużej parti towaru, która będzie zapasem na cały rok produkcji, i nie płacenie podatku VAT z tego tytułu od razu. Wystarczy wykorzystać magazyn konsygnacyjny w celu przechowywania produktów a już nie trzeba będzie się martwić o VAT. W tym bowiem przypadku obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie podjęcia surowców czy tez półproduktów z magazynu konsygnacyjnego. Tak więc można powiedzieć, iż obowiązek podatkowy nie zniknie ale będzie bardziej rozłożony w czasie, co w rezultacie pozwoli zoptymalizować koszty. Przedsiębiorca nie jest zmuszony do opłacenia podatku VAT od ręki, skutkiem czego więcej pieniędzy zostaje mu w kieszeni po zakupie surowca, dzięki czemu będzie mógł je rozdysponować na inne cele, a VAT opłacać regularnie z czerpanych ze sprzedaży dochodów w toku pobierania partii surowca z magazynu konsygnacyjnego.
Jak to wykorzystać w praktyce?
Przede wszystkim trzeba będzie mieć dostęp do tego typu magazynu. Nie jest to jednak większym problemem, bowiem magazyny konsygnacyjne obecnie prowadzi większość przedsiębiorstw zajmujących się outsourcingiem usług magazynowych. Wystarczy więc znaleźć odpowiednią firmą zapewniającą zewnętrzne magazynowanie, która posiada w swoich zasobach wdrożony magazyn konsygnacyjny i podpisać z nią odpowiednią umowę. Co więcej pozwoli to także przedsiębiorcy na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa składowanych surowców, bowiem w razie jakichkolwiek uszkodzeń, przedsiębiorca prowadzący magazyn, zgodnie z podpisaną umową będzie za towar odpowiadać. Jest to więc usługa jak najbardziej warta uwagi, szczególnie w przypadku większych przedsiębiorstw, prowadzonych w oparciu o dostawy wewnątrz wspólnotowe, zakup surowców od dostawców unijnych. Można więc powiedzieć, iż istota magazynu konsygnacyjnego to przede wszystkim optymalizacja kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę w związku z zakupem półproduktów i surowców do dalszego przetwarzania. Podsumowując trzeba tutaj jeszcze dodać, iż wprowadzenie magazynu konsygnacyjnego przez unijnych polityków zaowocowało podniesieniem bezpieczeństwa finansowego wielu przedsiębiorstw, które dzięki temu mogą szybciej się rozwijać i więcej inwestować w innowacyjne technologii produkcji.
Categories: Biznes
Tagi: logistyka kontenerów, magazyn konsygnacyjny, przeładunek towarów, transport kontenerów, usługi magazynowe, zewnętrzne usługi magazynowania, zrembud
Wymiana drzwi na nowe. Ból głowy i naturalne metody jego zwalczania.
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bezpieczeństwo
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Bydgoszcz
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Instalacje
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Obuwie
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Umeblowanie
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wesela
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta